Osazování (rozšiřování) vysílače Futaba FX-18 (FX-14, FC-16, apod.), Graupner MC-15, 19, 22 doplňkovými prvky :


levá strana vysílače doplněna vypínačem pro dvojí výchylky pravá strana vysílače doplněna dvěma vypínači a potenciometrem pro 5.kanál

Jelikož originální moduly na rozšíření vysílače představují neúměrně nákladnou záležitost, lze tento problém vyřešit nákupem nesrovnatelně lacinějších, avšak stejně funkčních jednotlivých komponentů v obchodech s el. součástkami, např. GM, GES, Conrad.Pro zapínání jednotlivých funkcí (např.externích mixů) lze použít několik typů vypínačů. Pokud se chceme co nejvíce vzhledově přiblížit originálu, zvolíme vypínače s plochou páčkou - obr. C (Conrad Electronic - páčkový přepínač MIYAMA 1 pól OBJ. Č.: 700932, 130 Kč), levněji lze nakoupit tyto vypínače zde, C1 PS electronic - 95 Kč (zde je celková nabídka), C2 Alfatronic - 161 Kč (zde je celková nabídka), C3 přepínač nabízený Reichardem - 25 Kč. Z barevně modrých přepínačů jsou kvalitnější ty, které mají vývody zalité v keramice - obr.C4. Pokud nebudeme trvat na plochém tvaru páčky, osvědčenými se staly vypínače s kulatou, dlouhou páčkou (21mm) od Conrada obr.C5 - 35 Kč. V nouzi mohou posloužit za cenu nižší kvality miniaturní vypínače - obr. A,B (GM Elektronic 15 Kč). Lze si také pomoci vyrobením prodloužení z mosazi nasunuté na klasickou páčku - obr. vpravo nahoře. U těchto vypínačů je potřeba opatrnosti při pájení, aby delší doba ohřevu neroztavila termoplastové tělo vypínače.

Připojení vypínače provedeme následujícím způsobem :
Na prostřední a krajní pájecí špičku vypínače připájíme káblík, který se používá k servům (ponecháme jen dvě žíly). Na druhý konec připájíme nebo nacvakneme (pokud vlastníme krimpovací kleště) dvě dutinky - obr. D (pozlacené lze koupit v GM). Dutinky opatříme smršťovačkou - obr. D1. Ty se pak připojí na desku plošných spojů vysílače nasunutím na nožky zvoleného mixu - obr. E (mix 7). Potřebný, originální konektor - obr. D2 (10 Kč), kde se dutinky ještě zasunou i do krytky - obr. E (mix 4), tahové potenciometry - obr. G (35 Kč) a vypínač s delší kulatou páčkou - obr. vlevo nahoře (100 Kč) lze také objednat u p.Hlávky v Plzni tel.604/436733, 377/423635, nebo obchod@esotop.cz. Další možnost je použití protikusu z propojeni "wejk-on-lajn" síťové karty do základní desky PC, kterých bývá po bazarech nebo u techniků dostatek, ale dají se koupit i samostatně. Káblík má dvě samice, takže lze jej přecvaknout a dostaneme spolehlivou náhradu originálních konektorů. Vypínač následně umístíme na vybrané místo vysílače (kde jsme předem vypilovali kulatou díru) a jeho vytočením už jen zvolíme potřebný směr zapínání a vypínání - obr. F.Klasické zapojení otočného potenciometru jako ovladače (např. pro 5.kanál) :
K miniaturnímu otočnému potenciometru (pájecí špičky a hliníkový výstupek potenciometru je uštípnutý) s označením B5k - obr. H (GM 20 Kč) připájíme třižílový káblík (shodný jako pro serva) a na druhý konec nakrimpujeme nebo připájíme dutinky - obr. D. Ty pak zasuneme (souhlasně jak jdou žíly od potenciometru) do třipinové krytky. Obojí lze koupit V GM v korunové ceně. Dostaneme tak shodný konektor jako se používají k servům. Ten pak zasuneme do lišty ovládačů kanálů na plošném spoji vysílače - obr. I. Potenciometr umístíme na vybranou pozici vysílače - obr. J. Stejným způsobem se zapojuje i potenciometr tahový - obr. G.zapojení otočného potenciometru na Tx Graupner mc-15


Zapojení otočného potenciometru spolu s vypínačem :

Pro použití křidélek modelu letadla jako brzdy nebo klapky jsem vyzkoušel velmi vhodné následující zapojení. Po namixování vysílače a zapojení serv křidélek do 1. a 5.kanálu lze jedním cvaknutím po vypínači vychýlit souhlasně křidélka buďto jako brzdy nahoru nebo jako klapky souhlasně dolů. Při tom velikost výchylky se nastavuje potenciometrem (5k, viz výše). V praxi se pak pohodlně u modelu nastaví ve větší výšce otáčením potenciometru do jedné strany velikost výchylky, buďto jako brzdy nebo na druhou stranu jako klapky. Křidélka při otáčení potenciometru souhlasně reagují vychylováním. V poloze, která nám bude nejvíce vyhovovat necháme potenciometr a pak už stačí vždy jen zapnout vypínač a křidélka se vyklopí do požadované polohy. Konektor pak přijde zapojit do lišty ovládačů kanálů, do pozice č.5.


Zapojení třípolohového přepínače :
Prostřední tři piny konektoru u Graupner vysílačů bývají propojeny, takže je jedno zda střed přepínače zapojíme na pin 2,3, nebo 4. Krajní pak přijdou zcela logicky na kraje 1 a 5.
Poznatek při zapojení externích prvků u vysílače Graupner MC-22, MC-19 :
Při vybavování těchto vysílačů externími prvky i originálními u autorizovaného prodejce (viz obrázek dole) se projevuje jedna velmi neobvyklá závada, kdy při vypnuté poloze vypínače překmitává na displeji poloha off a on. Děje se tak vlivem indukčnosti při vedení vodičů poblíž VF dílu. Dle zkušenosti pomůže přidání keramického kondenzátoru 100k ke konektorům.

Na obrázku je patrno, jakým způsobem je provedeno originální vybavení MC-19 .
Vaše další náměty, rady a tipy rád doplním.